Przygotuj się na każdą okoliczność.

Ile trwa pierwsza cieczka?

Pierwsza jak każda kolejna trwa mniej więcej od 21 do 28 dni. Trzy tygodnie w takiej sytuacji to kawał czasu. To dojrzałość, ale głównie płciowa. Młody pies może czuć się zagubiony w nowej sytuacji. Nie jest prawdą, że podczas pierwszej cieczki suka nie może zajść w ciążę. Jest to jednak niekorzystne dla zwierzęcia. Nasza pociecha, nie zawsze będzie gotowa na potomstwo. Ile trwa pierwsza cieczka to indywidualna sprawa. Sprawa genów, czy konkretnej rasy psa.

Mama potrzebna na już.

Czynnik psychologiczny może być tak silny, że w skrajnych przypadkach matka może odrzucić swoje pociechy. W takiej sytuacji nie zostaje nam nic innego jak ratowanie naszych szczeniaków innymi sposobami niż przy pomocy suki. W tym wypadku bez troskliwej opieki właściciela, dzieci nie mają szansy na przeżycie.
Istnieją jednak specjalne preparaty, które w jakimś stopniu zastępują naturalne pożywienie preparatem mleko zastępczym. Trzeba pamiętać, że mleko innych zwierząt może zaszkodzić naszym podopiecznym. Mleko np. krowie zawiera szkodliwe dla psiego układu pokarmowego kazeinę.

Karmienie.

Jest to obowiązek. Nasze psie dzieci są niemal tak samo wymagające, jak nasze, ludzkie.Ile razy dziennie powinniśmy karmić młode? Wymagają podawania pokarmu w postaci mleka co dwie czy trzy godziny. Na szczęście istnieją specjalne butelki do karmienia zwierząt, którą warto zakupić. Na wszelki wypadek, gdyby nasza psia mama nie podołała obowiązkom. Ze względu na stan zdrowia, stan psychiczny, czy chęć wykarmienia szczeniaków kosztem jednego słabszego osobnika.