Kurtki męskie – co najchętniej wybierają Panowie

Kurtka to najpopularniejsze męskie okrycie wierzchnie. W każdej męskiej szafie znajduje się co najmniej kilka modeli tego typu garderoby. Panowie cenią kurtki głównie za ich uniwersalności. Są krótsze, lżejsze i posiadają znacznie więcej kieszeni niż płaszcze, a szeroka gama modeli przystosowanych do różnych pór roku, czyni z kurtek okrycia, które nadadzą się na każdą okazję. Po jakie zatem kurtki najczęściej sięgają mężczyźni ?

Kurtka skórzana

To absolutny numer jeden na liście najbardziej pożądanych męskich kurtek. Jeśli ktoś jeszcze nie ma jej w swojej szafie, to na pewno ma ją w planach. Skórzane kurtki męskie są ikoną mody. Te wykonane z naprawdę dobrej gatunkowo i co najważniejsze prawdziwej skóry, są drogie, ale posłużą właścicielowi wiele lat, a z każdym kolejnym rokiem skóra będzie nabierać szlachetności, niczym dobre wino. W przypadku kurtek skórzanych mamy wiele odmian, z których jedną z ciekawszych propozycji jest zimowa kurtka skórzana podszyta futrem.

Kurtka harringtonka

Numer dwa wśród najpopularniejszych męskich kurtek, zajmuje tak zwana harringtonka lub inaczej szwedka, która jest niczym innym jak kurtką chroniącą od wiatru, czyli w naszym ojczystym języku wiatrówką. Kurtki te wywodzą się z robotniczych, deszczowych dzielnic Manchesteru, gdzie liczyła się nieprzemakalność i dobra ochrona przed wiatrem. Aby sprostać tym oczekiwaniom, harringtonka została wyposażona w wysoką stójkę, charakterystycznie zapinaną na dwa guziki, nieprzemakalny materiał oraz wpuszczane kieszenie, co miało ułatwiać grę w golfa przy kapryśnej brytyjskiej pogodzie. Popularna nazwa kurtki wzięła się od fikcyjnego bohatera opery mydlanej „Peyton Place” Rodneya Harringtona, który występował w niej przez cały spektakl. Mimo tego, że kurtkę wymyślili Anglicy, to na cały świat rozpowszechnili ją amerykanie za sprawą magii Hollywoodu.

Bomberka

Trzecią pozycję wśród najczęściej wybieranych męskich kurtek, zajmuje popularna w ostatnim czasie kurtka typu bomber. Wymyślona ją dla pilotów, których kokpity w trakcie pierwszej wojny światowej nie były niczym osłonięte, co bardzo szybko doprowadzało do wyziębienia organizmu. Szukano więc okrycia, które będzie chroniło pilotów przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Pierwsza bomberka była wykonana ze skóry i opatrzona była wysokim kołnierzem obszytym futrem. Jednak w praktyce kurtka okazał się za ciężka i bardzo krępowała ruchy, wobec czego pomysł zarzucono. Powrócono do niego w trakcie drugiej wojny światowej, wprowadzając zmiany, które definiują „bomber jacket” taką, jaką znamy obecnie, czyli skórę zastąpiono o wiele lżejszym nylonem, dodano ściągacze na kołnierzu, rękawach i przy zakończeniach kurtki, a podszewkę wykonano z intensywnego pomarańczowego koloru, co było swoistym systemem wzywania pomocy, kiedy wywinęło się kurtkę na lewą stronę. Finalnie dało to produkt, który chronił od deszczu, wiatru i posiadał wiele praktycznych kieszeni opatrzonych zamkami. W obecnych modelach zrezygnowano z charakterystycznej podszewki.

Wymienione powyżej kurtki to te, które cieszą się największą popularnością i są absolutnym must have każdej męskiej szafy. Dlatego właśnie w zestawieniu zabrakło kurtki jeansowej, która w ostatnim czasie ustąpiła miejsca na podium nowszym i praktyczniejszym materiałom, ale w dalszym ciągu znajduje się w ścisłej czołówce pozycji obowiązkowych w męskiej szafie.