Garnitur na wesele jak go odświeżyć?

Pralnia chemiczna to idealne miejsce, w którym profesjonalna obsługa zadba o Twój garnitur. Upierze go, odświeży i przygotuje do ważnego dnia lub uroczystości. Jednak zdarza się, że nie mamy możliwości lub czasu na skorzystanie z dobrodziejstwa jakim jest właśnie pralnia chemiczna. Wówczas musimy poradzić sobie we własnym zakresie. Jak odświeżyć garnitur?

Jeśli wiesz, jak prawidłowo dbać o swój garnitur, możesz nie tylko utrzymać jego wygląd i zapach, ale także przedłużyć jego żywotność na długi czas. Przede wszystkim trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad, aby utrzymać garnitur w dobrej kondycji. Powinien wisieć na dużym (i drewnianym!) wieszaku w szafie.

Nie należy czyścić na sucho marynarki zbyt często (choćby kusiło!). Warto jednak od czasu do czasu ją wyszczotkować, ale wałkiem do usuwania kłaczków. Uwaga! Garnituru lepiej nie prasować! Jak zatem przygotować go na wielkie wyjście? Lepiej użyć parownicy, która pozwoli rozluźnić zagniecenia.

Trzymając się tych podstawowych zasad przedłużymy znacznie użytkowanie naszego garnituru. Szeroki wieszak pozwoli podtrzymać ramiona, wówczas marynarka będzie starannie uformowana w ramionach, a dopasowanie w tym miejscu w dużej części wpływa na to, jak wygląda się w marynarce. Drewniany wieszak zapewni też dodatkową korzyść w postaci odprowadzania wilgoci z materiału po całym dniu noszenia.

Warto unikać kładzenia marynarki na oparciu krzesła w pracy, ponieważ z czasem z pewnością zniekształci to wyściółkę ramion. A po powrocie do domu z pracy, choć może być przyjemnie rzucić marynarkę na kanapę na noc, rano zostaniesz z pomarszczonym garniturem.

Generalnie, oceniając garnitur, czy jest odpowiednio przygotowany do wyjścia, poleca się test zapachu. Jeśli marynarka pachnie trochę dziwnie, nawet po całym dniu wietrzenia, to prawdopodobnie nadszedł czas na intensywną pielęgnację w pralni chemicznej. Podobnie, gdy nagromadzi się widoczny brud i zanieczyszczenia lub gdy masz widoczną plamę. Mówiąc o plamach, warto poprosić o wyczyszczenie tylko tego miejsca, które uległo zabrudzeniu, a nie całego garnituru. Jest to nie tylko przyjazne dla ubrania, ale także dla Twojego portfela!