Wybieramy lampy wiszące do mieszkania art deco

Marzy Ci się mieszkanie w stylu art deco? Zastanawiasz się, jakie dodatki pasują do wystroju z lat 20-ych XX wieku? Podpowiadamy, jakie lampy wiszące wybrać, by uzyskać we wnętrzach klimat rezydencji Wielkiego Gatsby’ego.

Urządzenie przestrzeni art deco, na wzór luksusowego mieszkania z początków XX wieku, wymaga ogromnej precyzji i dbałości o szczegóły. Wybierając elementy wyposażenia i dekoracje możemy postawić albo na autentyczne przedmioty pochodzące z tamtych czasów (tylko poddane renowacji), albo na współczesne rozwiązania, które nawiązują do dawnych rezydencji zamożnych Francuzów czy Amerykanów. W aranżacjach art deco bardzo ważną rolę zarówno użytkową, jak i dekoracyjną odgrywają lampy wiszące i to na nich dzisiaj się skupimy.

Styl art deco – historia i cechy charakterystyczne

Art deco to nurt architektoniczny i artystyczny, który narodził się w okresie dwudziestolecia międzywojennego we Francji. Odrzucił secesyjne formy, uznając je za chaotyczne, niedyscyplinowane, przesadzone, zbyt bogate i przypadkowe. Cechami charakterystycznymi trendu art deco są: niecodzienne, zaskakujące zestawienia, łączenie klasyki z nowoczesnością oraz komponowanie akcentów typowo francuskich z motywami egipskimi czy śródziemnomorskimi. Oczywiście te stylistyczne hybrydy wypadają spójnie, subtelnie, lekko, intrygująco, a nawet magicznie, pozwalając Tobie i Twoim gościom przenieść się w czasie. Wbrew pozorom, osoba urządzająca ma dużą swobodę twórczą. Nic więc dziwnego, że styl art deco od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jakie lampy pasują do mieszkania art deco?

W luksusowym mieszkaniu art deco kluczową pozycję zajmuje oświetlenie wiszące – tradycyjna lampa wisząca bądź okazały żyrandol. Może być to projekt typowo epokowy albo model bardzo nowoczesny o geometrycznej formie, wykonany ze szlachetnych materiałów, utrzymany w ciekawej, nietypowej kolorystyce, np. rubinowej czerwieni albo w odcieniu szafiru. Klosze do lamp art deco często wykonuje się ze szkła albo porcelany, dzięki czemu zyskują one niezwykle eleganckiego, wyrafinowanego charakteru.

Po czym poznać lampę art deco?

Producenci oświetlenia rzadko oferują modele dedykowane stricte aranżacjom w stylu art deco. Częściej spotkamy się z kategoriami lamp retro, nowoczesnych czy klasycznych. Jak zatem sprawdzić, czy dany model oświetlenia będzie pasować do mieszkania art deco? Przede wszystkim warto upewnić się, że kupowana lampa wisząca:

·         posiada geometryczną formę lub geometryczne motywy (np. zygzaki)

·         posiada podłużną, pionową konstrukcję

·         posiada szklany klosz

·         posiada elementy stalowe, brązowe, mosiężne lub miedziane

·         jest dużych rozmiarów

·         posiada futurystyczny design

·         nawiązuje do pałacowych klimatów

·         została wykonana z wysokiej jakości, naturalnych lub szlachetnych materiałów

·         posiada śmiałą lub przeciwnie – stonowaną kolorystykę

·         została ręcznie wykonana w całości lub części

·         ma wartość dekoracyjną (zdobi wnętrze nie tylko po włączeniu)

Istotne jest posiadanie co najmniej jednej, a najlepiej kilku w/w cech.